This website requires JavaScript.
Головна
Каталог продукції
Меню

Є запитання? Телефонуйте:

Прийом онлайн замовлень:
пн-нд: з 9.00 до 18.00

img

Пролежні: що це, чому виникають і як лікувати?

Пролежні: що це, чому виникають і як лікувати?
img
Автор
Ольга Бірюк
2024-01-11
Читати: 5 хв

Пролежні є однією з найбільш важливих проблем в медичній доглядовій практиці, особливо серед пацієнтів, які довго перебувають в ліжку. Це пошкодження шкіри та підлеглих тканин, яке виникає внаслідок тривалого тиску на одну ділянку тіла. Розуміння причин виникнення, методів профілактики та лікування пролежнів є ключовим для покращення якості життя пацієнтів. 

Причини виникнення пролежнів

Пролежні формуються через постійний тиск на одну частину тіла, особливо на кісткові виступи. Це може призвести до порушення кровообігу в тканинах, що спричиняє їх пошкодження та відмирання. Найбільш схильні до пролежнів особи, які проводять більшу частину часу в ліжку або в інвалідному візку.

Пролежні виникають з різних причин:

 • Тривалий тиск на шкіру. Коли вага тіла неперервно тисне на одну ділянку, особливо на кісткові виступи, це блокує кровопостачання до тканин. Без достатньої кількості крові, яка забезпечує кисень та поживні речовини, тканини починають відмирати, утворюючи пролежні.
 • Знижена рухова активність. Люди, які через стан здоров'я або вік не можуть регулярно змінювати положення тіла, мають підвищений ризик розвитку пролежнів. Нерухомість призводить до неперервного тиску на певні ділянки тіла.
 • Порушення кровообігу. Захворювання, що впливають на циркуляцію крові, такі як діабет та атеросклероз, можуть підвищити ризик утворення пролежнів. Погіршення кровообігу ускладнює доставку кисню та поживних речовин до тканин.
 • Недостатній догляд за шкірою. Недостатня гігієна, вологість від поту або сечі може призвести до розм'якшення шкіри, зробивши її більш вразливою до пошкоджень від тиску.
 • Недоїдання або зневоднення. Поганий стан харчування та недостатнє споживання рідини зменшують здатність шкіри та тканин протистояти пошкодженням та затримувати процес загоєння.

Знаючи ці причини, можна більш ефективно займатися профілактикою та лікуванням пролежнів, особливо у вразливих групах населення.

Ознаки та ступені пролежнів

Пролежні можуть з'являтися в різних місцях тіла, в залежності від положення пацієнта:

 • спина: особливо крижі та плечові лопатки;
 • сідниці: у людей, які багато часу проводять сидячи;
 • кінцівки: лікті, коліна та стопи.

Пролежні можуть виглядати по-різному, в залежності від ступеня їхнього розвитку:

 • Перший ступінь: почервоніння та болючість шкіри.
 • Другий ступінь: утворення виразки або бульбашок.
 • Третій ступінь: глибока виразка, що поширюється на підлеглі тканини.
 • Четвертий ступінь: ураження м'язів та кісток.

Раннє виявлення та лікування пролежнів може запобігти їхньому прогресуванню до більш серйозних стадій. Особливо важливо звертати увагу на перші ознаки, такі як почервоніння та болючість, та негайно здійснювати заходи для їхнього усунення.

Методи лікування

Лікування пролежнів вимагає комплексного підходу, який включає регулярний переворот пацієнта, уважний догляд за шкірою, використання спеціальних протипролежневих засобів, та, у важких випадках, хірургічне втручання. Одним із ключових елементів у профілактиці та лікуванні пролежнів є використання пристроїв та методів, які зменшують тиск на уражені ділянки шкіри, поліпшують кровообіг та сприяють швидшому загоєнню:

Ці засоби та інша медтехніка доступні для покупки в спеціалізованих магазинах, як-от TOROS-MARKET, де вони пропонуються за доступними цінами. 

Пролежні – серйозна проблема, що вимагає уважного та комплексного підходу до лікування. Використання спеціальних протипролежневих матраців, подушок та кремів є важливою частиною профілактики та лікування цієї проблеми. Недорогі, але якісні рішення можна знайти у спеціалізованих магазинах медтехніки, як-от TOROS-MARKET. Правильний догляд, увага до потреб пацієнта та використання відповідного обладнання можуть значно покращити якість життя пацієнтів, що страждають на пролежні.